Nasze zmysły. Jak funkcjonują?

Nasze zmysły. Są nam dane po coś. Ludzie są prawdopodobnie jedynymi istotami na tej planecie zdolnymi funkcjonować na wszystkich poziomach świadomości. Odbywając leniwą przechadzkę po parku, jesteśmy świadomim zapachu roślin, łagodnego muśnięcia wiatru na skórze, bodźców wzrokowych, dotykowych i tym podobnych. Nasze zmysły wysyłają sygnały do rdzenia kręgowego, pnia mózgu, a potem do wzgórza, które działa jak stacja przekaźnikowa, sortując bodźce i przesyłając je dalej, do różnych rejonów kory mózgowej. Sygnały zostają przetworzone w odpowiednich rejonach (partiach) kory mózgowej, a następnie wysłane do kory przedczołowej, gdzie stajemy się świadomi wszystkich tych wrażeń. Najwyższy poziom świadomości, dostępny przede wszystkim Homo sapiens, to poziom na którym budujemy  model naszego świata, po czym uruchamiamy symulację jego przyszłości. Dokonujemy tego poprzez nasz zmysły analizując dawne wspomnienia ludzi i zdarzeń, po czym tworząc wiele związków przyczynowych formujemy z nich drzewo “przyczynowe”(model).

Samoświadomość.

Z jednej strony symulacje przyszłości mogą podsuwać obrazy, które są pożądane i przyjemne, co aktywuje ośrodki przyjemności. Z drugiej strony mogą generować również wyniki negatywne, wobec czego do akcji wkracza kora oczodołowo-czołowa, ostrzegająca nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Jeżeli czasoprzestrzenna teoria świadomości jet poprawna, to zyskujemy dzięki niej również ścisłą definicję samoświadomości. Zamiast powtarzania mętnych cytatów powinniśmy być w stanie sformułować definicję, która będzie użyteczna i możliwa do przetestowania. Definiujemy samoświadomość następująco: Samoświadomość kreuje model świata i symuluje przyszłość, w której się pojawiasz.

Krok naprzód.

Ludzie uczynili ogromny krok naprzód i stale odtwarzają symulacje przyszłości z sobą w roli głównej. Bez przerwy wyobrażamy sobie siebie w różnych sytuacjach – idących na randkę, zmieniających zawód, starających się o coś itd… Bardzo trudno jest powstrzymać umysł przed snuciem tych symulacji, choć opracowano wymyślne metody ( na przykład medytację), żeby to osiągnąć. Marzenia to przede wszystkim odtwarzanie w umyśle różnych możliwości wersji przyszłości, które pozwolą osiągnąć cel. Ponieważ szczycimy się znajomością własnych ograniczeń i mocnych stron, nietrudno umieścić siebie w modelu i wcisnąć “play”, żeby odgrywać hipotetyczne scenariusze, niczym aktorzy w wirtualnej grze. Warto robić to w sposób świadomy i techniczny, posługując się wiedzą i doświadczeniem. Na platformie z ćwiczeniami masz dostęp do ćwiczeń które prowadzą Cię w rozumny i świadomy sposób do rozwiązywania problemów dnia codziennego i do kreowania swojej przyszłości świadomie.

Pamiętajcie o zostawianiu komentarza.

Link do platformy z ćwiczeniami.  

https://emandar.pl/sklep/jak-zyc-swiadomie/

 

Zobacz też:

emandar

Sens. Tu i teraz.

Sens. Czy Życie ma sens? Sens. Jaki? Jak ten sens odnaleźć? Kim Ja Jestem? Czy istnieje w ogóle dopowiedź na to pytanie? Czy jest jakaś logika w rozważaniu tych kwestii? Popatrzcie, jedno pytanie zrodziło następne, a za nimi ustawia się

Czytaj więcej »
emandar

Odnaleźć siebie…

Odnaleźć siebie… Odnaleźć siebie… Od urodzenia do momentu, kiedy nadejdzie kres naszego fizycznego istnienia na tym świecie jesteśmy bezustannymi towarzyszami samych siebie. Więc, siłą rzeczy, nie ma ucieczki od Siebie – w każdym razie fizycznie jest to niemożliwe. Wszelkiego rodzaju

Czytaj więcej »

Szkoła życia.

Szkoła życia. Szkoła życia. Kiedy zapisujesz się do  „szkoły świata”, musisz odbyć wszystkie „lekcje życia”, to znaczy póki oddychasz, trwa nauka. Wydaje nam się, że kiedy przejdziemy przedszkole, szkołę podstawową, okres dojrzewania…. kiedy pójdziemy do pracy, to życie będzie łatwiejsze.

Czytaj więcej »