Jak pokochać siebie takim jakim jesteś?

Jak pokochać siebie takim jakim jesteś?

fantasy-emandarJak pokochać siebie? Wielu z nas cierpi na brak szacunku do samego siebie na tym czy innym poziomie. Miłość do samego siebie jest bardzo trudna. Nasze tak zwane niedoskonałości powodują, że pokochanie siebie takimi, jacy jesteśmy wydaje się wręcz niemożliwe. Miłość do siebie zazwyczaj warunkujemy spełnieniem czegoś co sobie wymyślamy. Jesteśmy doskonali sami w sobie ale pomijamy tą informację i brniemy w krainę „niemocy”. Kiedy pozostajemy w bliskim kontakcie z drugą osobą, warunkujemy także miłość do niej. Wszyscy słyszymy, że nie możemy naprawdę pokochać drugiej osoby, dopóki nie pokochamy siebie. Co robić dalej, jeżeli już uświadomisz sobie istnienie takich barier?

Gdy przebaczasz.

tygrys i kobietaGdy przebaczasz i pozbywasz się negatywnych uczuć, nie tylko czujesz, że z ramion spada ci ciężar, lecz także, że otwierają się wrota miłości do samego siebie. Jak pokochać siebie? Kochanie siebie jest wspaniałą przygodą i przypomina naukę latania. Wyobraź sobie, że posiadasz taką moc latania i możesz z niej korzystać kiedy tylko zechcesz. W wyobraźni wszystko jest możliwe więc nie przejmuj się tym że stajesz się dzieckiem i nie obawiaj się śmieszności. Zamiast dążyć do doskonałości za wszelką cenę, odkryj swoją niepowtarzalność, swoją odrębność, i doceń siebie za to, co różni cię od innych. 

Krytyka.

Przestań krytykować siebie i zrozum że krytyka samego siebie jest bardzo destrukcyjna. To jest niezmiernie ważne aby mieć o sobie dobre mniemanie i poczucie własnej wartości. Jeśli czujesz się nie dość dobry, zawsze znajdziesz sposoby by ten stan podtrzymać i spotęgować. Wówczas wytwarzasz w swoim ciele choroby i ból. Odrzucasz rzeczy, które są dla ciebie korzystne; maltretujesz swój organizm na różne sposoby; odżywianie, używki itd… Jeżeli powiesz sobie, że wszystko jest w tobie w porządku, bez względu na to, co się dzieje, będziesz mógł łatwo zmieniać swoje życie. Każdy dzień jest nowym dniem i zachowujemy się nieco inaczej niż w dniu poprzednim.

Straszenie.

Jak często kładąc się do łóżka przewidujesz w myślach najgorszy scenariusz rozwoju wypadków?  Wielu z nas terroryzuje siebie przerażającymi myślami, co powoduje, że sytuacja wydaje się gorsza, niż jest w rzeczywistości. Z małego kłopotu powstaje wielki problem i to jest coś co należy zmienić natychmiast ( jeśli Cię dotyczy). Jeżeli zauważyłeś, że masz zwyczaj tworzenia w umyśle negatywnych scenariuszy, to zastanów się, czym chciałbyś je zastąpić. Może to być piękny widok, zachód słońca, kwiaty, sport lub cokolwiek, co kochasz. Myśl o Paryżu, jachtach lub wodospadach-w zależności od tego, co lubisz najbardziej. postępując konsekwentnie będziesz miał możliwość przełamać wcześniejsze przyzwyczajenia.

Łagodność, życzliwość i cierpliwość.

emandarWiększość z nas oczekuje bezzwłocznego zaspokojenia pragnień: „Muszę mieć to teraz”.Nie mamy cierpliwości aby czekać na co cokolwiek. Cierpliwość jest potężnym narzędziem i warto ją wprowadzać do swojego życia. Myśl o swoim umyśle tak, jak gdyby był to zaniedbany ogród, porośnięty ciernistymi krzakami nienawiści do samego siebie. Wypełniony kamieniami rozpaczy, gniewu i zmartwienia. Stare drzewo, zwane strachem wymaga przycięcia i pielęgnacji. Gdy będziesz porządkował ogród a ziemia w nim będzie żyzna. posiejesz nasiona radości i powodzenia. Na początku będziesz miał wrażenie, że niewiele się dzieje. Jeśli jednak będziesz się o niego troszczył dalej, będziesz cierpliwy, rośliny w twoim ogrodzie wyrosną i zakwitną. Postępuj ze swoim umysłem w ten sposób. Wybierz myśli, które będziesz pielęgnował, i z cierpliwością obserwuj, jak stają się coraz silniejsze.

Błędy.

Nie ma w tym nic złego, jeżeli podczas nauki popełniamy błędy, wszelka nauka wymaga czasu. Nie pokochasz siebie w ciągu jednego dnia. Jednak każdego dnia możesz kochać siebie trochę bardziej. Jak pokochać siebie?  Każdego dnia ofiaruj sobie troszkę więcej miłości, a w dwa lub trzy miesiące będziesz kochać siebie coraz bardziej świadomie. Niektórzy z nas „pracują” nad sobą od długiego czasu i zastanawiają się, dlaczego ciągle pojawiają się nowe problemy. Trzeba zrozumieć że życie to aktywny proces, więc lepiej jest uczyć się wykorzystywania naszej wiedzy, a nie wątpienia i rozkładania rąk. Pomyłki są stopniami prowadzącymi do celu i są cenne ponieważ są twoimi nauczycielami. Pamiętaj o swoim wewnętrznym ogrodzie i gdy pojawiają się negatywne nasiona wyrywaj  je tak szybko, jak to tylko możliwe.

Link do ćwiczeń   

Jak żyć świadomie?

Przeczytaj   

Nasze myślenie. Przemień emocje…

Zobacz też:

Wyobraźnia jest wszystkim.

Wyobraźnia jest wszystkim. Wyobraźnia jest wszystkim! Ustala plan tego, co może się wydarzyć w czasie i przestrzeni. Bez planu rzeczywistość nie ma ucieleśnienia, wzoru lub szablonu, do którego może się odnosić. Nie ważne o czym myślisz, myśli stają się rzeczami. Dla

Czytaj więcej »

Poszukiwanie przewodnictwa wyższej jaźni.

Poszukiwanie przewodnictwa. Poszukiwanie. Cudownie byłoby mieć pewność, że mamy bliskiego, oddanego i lojalnego przyjaciela, na którego wsparciu i radzie nigdy się nie zawiedziemy: nauczyciela, a zarazem guru, osobistego doradcę i jednocześnie opiekuńczego rodzica 🧔  Trudno spotkać taką osobę, lecz taki

Czytaj więcej »

Nie zakładaj niczego z góry.

Strach. Większość ludzi jest bardziej przerażona niż TY. Strach. Czy kiedykolwiek się kogoś bałeś? Jeśli cię to pocieszy, to wielu ludzi, którzy wyglądają na naprawdę spokojny, opanowanych, twardych i zdają się promieniować pewnością siebie, jest przerażonych na “śmierć”. Patrzymy na potentata

Czytaj więcej »