Czym jest zazdrość?
Zazdrość, złość, smutek są częścią życia. Innymi słowy zrozumienie ich mechanizmów może spowodować, że nauczymy się sobie z nimi radzić. Jednak nie przestaniemy ich odczuwać. (Fot. iStock) Zazdrość to uczucie frustracji, wynikające z przeświadczenia, że można utracić coś, na czym nam zależy. Zazdrość jest często traktowana jako stan niegodny człowieka spełniającego się, który wie, czego chce od życia. Od wieków łączono ją z miłością i uważano za uczucie negatywne, które może prowadzić do rozpadu związku. Wszyscy zazdrościmy. Tylko nie chcemy się do tego przyznać. Każdy kiedyś pobił się o zabawkę, pokłócił o chłopaka czy poczuł się wykluczony z jakiejś relacji. Z tego powodu umiarkowane nasilenie zazdrości to bodziec do pozytywnej konkurencji i zaangażowania.
https://emandar.pl/podcast/nic-poza-zmiana-nie-jest-trwale/
Zazdrość – co to jest?
Słownik psychologiczny definiuje zazdrość jako złożony stan emocjonalny, charakteryzujący się obawą, że zostanie się pozbawionym tego, na czym nam zależy. W wąskim ujęciu zazdrość to uczucie strachu, że ukochana osoba może od nas odejść. Najbardziej znany rodzaj zazdrości to chorobliwa zazdrość o partnera, która może przyjąć skrajną formę – zazdrości urojonej. W psychopatologii określa się ją jako zespół Otella, który charakteryzuje się brakiem zaufania, agresją, chęcią kontrolowania i sprawowania nadzoru nad drugą osobą. Zespół Otella to choroba wymagająca leczenia u psychologa. Życie z osobą cierpiącą na to zaburzenie jest bardzo ciężkie, z tego powodu wiele związków nie wytrzymuje takiej próby. Zazdrość wpływa też na nasze decyzje zakupowe. Co drugi Polak przyznaje się do tego, że kupił produkt, bo posiada go ktoś inny. Z kolei co czwarty Polak zdecydował się kupić coś, na co go nie stać, tylko dlatego, że znajomy posiada taką rzecz.
https://emandar.pl/podcast/bogactwo-i-obwitosc-stan-umyslu/
Zazdrości konstruktywna i zazdrość destrukcyjna.
Zazdrość konstruktywna motywuje do działania, pobudza do rozwoju i sięgania po więcej. Tym samym osoby, które ją odczuwają, chętniej “pracują” nad sobą i zaczynają rozumieć swoje słabości. Zazdrość destrukcyjna ma swoje źródło w negatywnych emocjach, w tym frustracji. Z danych wynika, że zazdrość konstruktywna wzrasta wraz z wykształceniem, zazdrość destrukcyjna maleje wraz ze wzrostem dochodów. Zazdrość konstruktywna koreluje z odpowiedzialną konsumpcją. Osoby, które ją odczuwają, częściej skłonne są sięgnąć po produkty bardziej przyjazne środowisku. Chętniej też przeznaczają środki na cele charytatywne. Z kolei osoby z wysokim wskaźnikiem zazdrości destrukcyjnej częściej mają tendencję do nieodpowiedzialnego zapożyczania się, czyli nie tylko mają problemy ze spłatą, ale także pożyczają środki na rzeczy, których nie potrzebują.
https://szczesciezdrowiebogactwo.pl/
Co wybrać?
Czy wolimy, aby sąsiadowi zdechła krowa, czy aby nam przybyła jedna do stada? Otóż, jak wynika z badania, to zależy od tego, kogo zapytamy, czyli jaki typ zazdrości dominuje u danej osoby. Osoby z wysokim poziomem zazdrości destrukcyjnej wolą, żeby sąsiadowi zdechła krowa, z konstruktywną – wolą kolejną krowę we własnym stadzie. Co jest przyczyną pojawienia się zazdrości oraz jej nadmiernej formy? Istnieje wiele powodów takiego zachowania. Zazdrość sama w sobie potrafi być bardzo destrukcyjna. W osobie przejawiającej takie uczucie rodzi się szereg negatywnych emocji, które mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Ponadto powodów takiego zachowania, zazwyczaj dopatrujemy się w osobie, którą podejrzewamy o nieuczciwe zachowanie. Jak się jednak okazuje, przyczyny leżą zupełnie gdzieś indziej. Do podstawowych przyczyn, które wywołują uczucie zazdrości, możemy zaliczyć: Niska samoocena oraz obniżone poczucie własnej wartości. Przewrażliwione podejście do uwag jakie otrzymujemy od partnera życiowego, może okazać się niezwykle szkodliwe. itd…
https://szczesciezdrowiebogactwo.pl/market/
Jak sobie poradzić?
Problem zazdrości w relacjach miłosnych jest na tyle powszechny, że warto zastanowić się, czy nie występuje on w naszym związku. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z partnerem o własnych uczuciach, pragnieniach czy też trudnościach. Otwarta komunikacja ułatwia osobom będącym w relacji miłosnej wzajemne zrozumienie, przyjęcie perspektywy ukochanej czy ukochanego, co przyczynia się do polepszenia jakości związku. Porównując siebie do innych osób, bardzo łatwo stracić poczucie własnej wartości. Nie jesteś idealny, ale nie oznacza to, że dla swojego partnera jesteś przez to gorsza(y). Każdy ma swoje dobre i złe strony, wady i zalety. Jeśli w czymś niedomagasz, to z całą pewnością masz stosowną wiedzę oraz umiejętności do czegoś innego. Porównując się z innymi, nabawisz się jedynie kompleksów. Wiara we własną osobę. Akceptacja siebie, jest ważnym czynnikiem w zrozumieniu zazdrości. Myśl o sobie w pozytywny sposób, i skupiaj się na tym. Pewność siebie pozwoli ci odzyskać poczucie własnej wartości, dzięki temu przestaniesz się obawiać, że partner znajdzie sobie kogoś innego, lepszego. Czym jest zazdrość w Twoim przypadku?