Szczęście – czy pieniądze dają szczęście?

Szczęście. No cóż, tak i nie.

Szczęście jest dostępne. Jeśli wystarcza ci pieniędzy na jedzenie, ubrania i dach nad głową, każdy  grosz ma coraz mniejszy wpływ na twoje samopoczucie. Powyżej pewnego poziomu dochodu, dodatkowa ilość pieniędzy nie zwiększa poczucia zadowolenia z życia. Ale nie bądźmy naiwni- nędza jest rzeczą straszną. Naukowcy donoszą, że – ogólnie rzecz ujmując – bogatsi są szczęśliwsi niż osoby mniej zamożne. Ekonomista z Cornell University, Robert Frank, stwierdza: ,,Istnieją naprawdę nieszczęśliwi bogacze. Są też biedacy, którzy są nieustannie szczęśliwi. Ale nieszczęśliwy bogacz i tak będzie szczęśliwszy, niż gdyby był biedny”. 

Związek z pieniędzmi.

Myślę że związek między pieniędzmi a szczęściem  jest bardziej skomplikowany, niż to wynika z tych informacji. Coraz większa liczba badań przeprowadzonych w ostatnich czasach wskazuje, że nie istnieje żaden znaczący związek między wysokością zarobków a zadowoleniem z życia. Bogactwo jest jak zdrowie- jego brak oznacza kłopoty, ale posiadanie go nie gwarantuje szczęścia. Skoro więc pieniądze mają tak niewiele wspólnego z dobrym samopoczuciem, dlaczego podejmujemy tak ogromne wysiłki, żeby zdobyć ich więcej? Pracując coraz ciężej, goniąc za złudnymi celami, wpadamy w hedonistyczny kołowrót, jak nazywają to psychologowie.

Czas i energia.

light bulb emandarMiliony ludzi więcej czasu i energii poświęca pogoni za rzeczami, które można kupić za pieniądze. Mniej działaniom, które dają poczucie prawdziwego spełnienia, takim jak pielęgnowanie przyjaźni, pomaganie innym i rozwój duchowy. To tym bardziej absurdalne, że pieniądze nie są nawet jednym z głównych czynników, które mają największy wpływ na poczucie szczęścia. Są to: zdrowie psychiczne, satysfakcjonująca i pewna praca, dające poczucie bezpieczeństwa. Wypełnione miłością życie osobiste, bezpieczna społeczność, wolność i wartości moralne.

Pytania.

Zastanów się  nad swoim stosunkiem do pieniędzy, co leży u jego podłoża i w jaki sposób możesz go poprawić. Pomocne mogą się okazać następujące pytania. Co oznaczają dla ciebie pieniądze? Ile pieniędzy to wystarczająco dużo? Jak ważne powinno być w twoim życiu dążenie do bogactwa i posiadania dóbr materialnych?Jaki był stosunek do pieniędzy w twoim rodzinnym domu, kiedy dorastałeś? Czy chcesz, żeby  w twoim życiu pieniądze odgrywały taką samą rolę czy inną?

Wygrana.

emandarNie ty jeden marzysz o wygranej na loterii, ale może zaskoczy cię informacja, że taki uśmiech fortuny wcale nie oznacza długotrwałego szczęścia. Pieniądze uwydatniają tylko to, co jest w człowieku od samego początku. ,,Osoby, które wygrywają na loterii, sądzą ,że pieniądze odmienią je jako ludzi, lecz w rzeczywistości zmieni się tylko ich styl życia”.  Zamiast bezproduktywnie marzyć o większych zarobkach, lepiej wyglądać lepszych dni. Badania dowodzą, że jeśli uważamy, że wszystko zmierza ku lepszemu, zapraszamy szczęście. 

Szczęście.

Warto zastanowić się nad jeszcze jedna rzeczą. Otóż odkryto, że ludzie szczęśliwi zwykle zarabiają więcej w późniejszych latach życia. Tak więc, jakkolwiek pieniądze może nie przynoszą szczęścia-bywa-że poczucie szczęścia przynosi pieniądze. Prawo siewu i zbioru dotyczy wszystkiego i wszystkich tak samo. To o czym myślisz, to czemu nadajesz znaczenie ma ogromną szansę na zaistnienie w twoim świecie. Myślenie o tym co jest dobrego w twoim życiu jest zdrowsze od myślenia, czym mógłbyś się cieszyć gdybyś miał pieniądze. Szczęścia kupić się nie da.

ptakiCzy jest coś ważniejszego od szczęścia?

 

“Nowa nauka – wciśnij guzik”

Zobacz też:

kobieta

Zacznij od początku. Medytacja.

Zacznij od początku. Medytacja. Zacznij od początku. Medytacja to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia. Techniki relaksu, takie jak medytacja, skutecznie obniżają stres, a równocześnie są nieszkodliwe dla organizmu, w

Czytaj więcej »

Duchowość życia.

Duchowość jak ją zrozumieć? Duchowość. Ludzkie życie jest duchowe. Materialne obowiązki są jedynie częścią życia duchowego. Ludzie jednak uważają, że to życie duchowe jest częścią życia materialnego. Chcą być duchowi tylko przez chwilę, przez jakiś określony czas. Sądzą, że praktyka

Czytaj więcej »
book-emandar

Prawo Rytmu. Życiowe wzloty i upadki.

Prawo Rytmu. Prawo Rytmu stwierdza, że wszystko porusza się niczym wahadło, w górę i w dół, wzdłuż słupków omówionych w Prawie Biegunowości. Życie ilustruje te rytmy poprzez narodziny, życie, śmierć i odrodzenie. Pływy morskie i pory roku to następny przykład

Czytaj więcej »