Szczęście. No cóż, tak i nie.

Szczęście jest dostępne. Jeśli wystarcza ci pieniędzy na jedzenie, ubrania i dach nad głową, każdy  grosz ma coraz mniejszy wpływ na twoje samopoczucie. Powyżej pewnego poziomu dochodu, dodatkowa ilość pieniędzy nie zwiększa poczucia zadowolenia z życia. Ale nie bądźmy naiwni- nędza jest rzeczą straszną. Naukowcy donoszą, że – ogólnie rzecz ujmując – bogatsi są szczęśliwsi niż osoby mniej zamożne. Ekonomista z Cornell University, Robert Frank, stwierdza: ,,Istnieją naprawdę nieszczęśliwi bogacze. Są też biedacy, którzy są nieustannie szczęśliwi. Ale nieszczęśliwy bogacz i tak będzie szczęśliwszy, niż gdyby był biedny”. 

https://emandar.pl/strach/

Związek z pieniędzmi.

Myślę że związek między pieniędzmi a szczęściem  jest bardziej skomplikowany, niż to wynika z tych informacji. Coraz większa liczba badań przeprowadzonych w ostatnich czasach wskazuje, że nie istnieje żaden znaczący związek między wysokością zarobków a zadowoleniem z życia. Bogactwo jest jak zdrowie- jego brak oznacza kłopoty, ale posiadanie go nie gwarantuje szczęścia. Skoro więc pieniądze mają tak niewiele wspólnego z dobrym samopoczuciem, dlaczego podejmujemy tak ogromne wysiłki, żeby zdobyć ich więcej? Pracując coraz ciężej, goniąc za złudnymi celami, wpadamy w hedonistyczny kołowrót, jak nazywają to psychologowie.

Czas i energia.

Miliony ludzi więcej czasu i energii poświęca pogoni za rzeczami, które można kupić za pieniądze. Mniej działaniom, które dają poczucie prawdziwego spełnienia, takim jak pielęgnowanie przyjaźni, pomaganie innym i rozwój duchowy. To tym bardziej absurdalne, że pieniądze nie są nawet jednym z głównych czynników, które mają największy wpływ na poczucie szczęścia. Są to: zdrowie psychiczne, satysfakcjonująca i pewna praca, dające poczucie bezpieczeństwa. Wypełnione miłością życie osobiste, bezpieczna społeczność, wolność i wartości moralne.

Pytania.

Zastanów się  nad swoim stosunkiem do pieniędzy, co leży u jego podłoża i w jaki sposób możesz go poprawić. Pomocne mogą się okazać następujące pytania. Co oznaczają dla ciebie pieniądze? Ile pieniędzy to wystarczająco dużo? Jak ważne powinno być w twoim życiu dążenie do bogactwa i posiadania dóbr materialnych?Jaki był stosunek do pieniędzy w twoim rodzinnym domu, kiedy dorastałeś? Czy chcesz, żeby  w twoim życiu pieniądze odgrywały taką samą rolę czy inną?

https://emandar.pl/sklep/umysl-sie-liczy/

Wygrana.

Nie ty jeden marzysz o wygranej na loterii, ale może zaskoczy cię informacja, że taki uśmiech fortuny wcale nie oznacza długotrwałego szczęścia. Pieniądze uwydatniają tylko to, co jest w człowieku od samego początku. ,,Osoby, które wygrywają na loterii, sądzą ,że pieniądze odmienią je jako ludzi, lecz w rzeczywistości zmieni się tylko ich styl życia”.  Zamiast bezproduktywnie marzyć o większych zarobkach, lepiej wyglądać lepszych dni. Badania dowodzą, że jeśli uważamy, że wszystko zmierza ku lepszemu, zapraszamy szczęście. 

Szczęście.

Warto zastanowić się nad jeszcze jedna rzeczą. Otóż odkryto, że ludzie szczęśliwi zwykle zarabiają więcej w późniejszych latach życia. Tak więc, jakkolwiek pieniądze może nie przynoszą szczęścia-bywa-że poczucie szczęścia przynosi pieniądze. Prawo siewu i zbioru dotyczy wszystkiego i wszystkich tak samo. To o czym myślisz, to czemu nadajesz znaczenie ma ogromną szansę na zaistnienie w twoim świecie. Myślenie o tym co jest dobrego w twoim życiu jest zdrowsze od myślenia, czym mógłbyś się cieszyć gdybyś miał pieniądze. Szczęścia kupić się nie da.

Czy jest coś ważniejszego od szczęścia?

Zobacz też:

Wyobraźnia jest wszystkim.

Wyobraźnia. Wyobraźnia…. jest wszystkim! Ustala plan tego, co może się wydarzyć w czasie i przestrzeni. Bez planu rzeczywistość nie ma ucieleśnienia, wzoru lub szablonu, do którego może się odnosić. Nie ważne o czym myślisz, myśli stają się rzeczami. Dla wielu jest

Czytaj więcej »

Sens i spokój.

Jesteśmy tutaj aby się uczyć. To wszyscy powinni wiedzieć, że świat jest naszym nauczycielem. Tego, czego raz się nie nauczyliśmy, będziemy się uczyć do skutku. Potem przechodzimy do następnej lekcji, przecież zawsze jest coś, czego jeszcze musimy się nauczyć. Takie

Czytaj więcej »

Odnaleźć siebie…

ODNALEŹĆ SIEBIE… Od urodzenia do momentu, kiedy nadejdzie kres naszego fizycznego istnienia na tym świecie jesteśmy bezustannymi towarzyszami samych siebie. Więc, siłą rzeczy, nie ma ucieczki od Siebie – w każdym razie fizycznie jest to niemożliwe. Wszelkiego rodzaju nałogi –

Czytaj więcej »