Pieniądze. Co z nimi nie tak?

Jeśli wystarcza ci pieniędzy na jedzenie, ubrania i dach nad głową, każdy  grosz ma coraz mniejszy wpływ na twoje samopoczucie. Powyżej pewnego poziomu dochodu, dodatkowa ilość pieniędzy nie zwiększa poczucia zadowolenia z życia. Ale nie bądźmy naiwni- nędza jest rzeczą straszną. Naukowcy donoszą, że – ogólnie rzecz ujmując – bogatsi są szczęśliwsi niż osoby mniej zamożne. Ekonomista z Cornell University, Robert Frank, stwierdza: ,,Istnieją naprawdę nieszczęśliwi bogacze. Są też biedacy, którzy są nieustannie szczęśliwi. Ale nieszczęśliwy bogacz i tak będzie szczęśliwszy, niż gdyby był biedny”. Myślę że związek między pieniędzmi a szczęściem jest bardziej skomplikowany, niż to wynika z tych informacji. Coraz większa liczba badań przeprowadzonych w ostatnich czasach wskazuje, że nie istnieje żaden znaczący związek między wysokością zarobków a zadowoleniem z życia. 

Bogactwo.

Bogactwo jest jak zdrowie- jego brak oznacza kłopoty, ale posiadanie go nie gwarantuje szczęścia. Skoro więc pieniądze mają tak niewiele wspólnego z dobrym samopoczuciem, dlaczego podejmujemy tak ogromne wysiłki, żeby zdobyć ich więcej? Pracując coraz ciężej, goniąc za złudnymi celami, wpadamy w hedonistyczny kołowrót, jak nazywają to psychologowie. Miliony ludzi poświęca ogromną ilość energii goniąc za rzeczami, które można kupić za pieniądze. Mniej czasu i energii poświęcając działaniom, które dają poczucie prawdziwego spełnienia, takim jak pielęgnowanie przyjaźni, pomaganie innym i rozwój duchowy. To tym bardziej absurdalne, że pieniądze nie są nawet jednym z głównych czynników, które mają największy wpływ na poczucie szczęścia. Największym sekretem bogactwa jest to, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu człowieka. Co prawda są one istotnym jego elementem, ale bynajmniej nie najważniejszym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tej prostej prawdy. Pieniądze są potrzebne, ale tylko jako środek do zdobywania rzeczy naprawdę istotnych. Bogactwo jest więc nie tyle stanem posiadania, ile sposobem życia.

Nie oszukujmy się.

Nie oszukujmy się. Zastanów się  nad swoim stosunkiem do pieniędzy, co leży u jego podłoża i w jaki sposób możesz go poprawić. Dlatego pomocne mogą się okazać następujące pytania. Co oznaczają dla ciebie pieniądze? Ile pieniędzy to wystarczająco dużo? Jak ważne powinno być w twoim życiu dążenie do bogactwa i posiadania dóbr materialnych? Jaki był stosunek do pieniędzy w twoim rodzinnym domu, kiedy dorastałeś? Czy chcesz, żeby  w twoim życiu pieniądze odgrywały taką samą rolę czy inną? Nie da się ukryć, że pieniądze to temat interesujący wszystkich ludzi. Nawet jeśli nie pragniesz bogactwa, z pewnością chcesz mieć na tyle zasobów finansowych, by godnie żyć. Nie oszukujmy się. Z tego powodu w naszym świecie pieniądze są ważne i potrzebne. Nie bój się do tego przyznać – nie ma w nich nic złego. Przynajmniej dopóty, dopóki będziesz umiał właściwie do nich podchodzić. Dzięki odpowiedniej świadomości, każdy człowiek może nauczyć się panować nad swoimi finansami, a nawet wykorzystać je do wspierania osobistego rozwoju duchowego.

Dążenie do bogactwa.

Dążenie do bogactwa nie musi być czymś złym. Pod warunkiem, że nie stracimy z oczu innych rzeczy. Jeśli odpowiednio zbalansujemy wszystkie aspekty swojego życia, będziemy mogli osiągnąć stan wyciszenia i spokoju ducha. Nawet w obliczu wciąż zmieniającego się świata, który – jak się zdaje – kroczy ku gospodarczemu upadkowi i politycznemu chaosowi. Nie ty jeden marzysz o wygranej na loterii, ale może zaskoczy cię informacja, że taki uśmiech fortuny wcale nie oznacza długotrwałego szczęścia. Ponieważ pieniądze uwydatniają tylko to, co jest w człowieku od samego początku. ,,Osoby, które wygrywają na loterii, sądzą, że pieniądze odmienią je jako ludzi, lecz w rzeczywistości zmieni się tylko ich styl życia”.  Zamiast bezproduktywnie marzyć o większych zarobkach, lepiej wyglądać lepszych dni. Badania dowodzą, że jeśli uważamy, że wszystko zmierza ku lepszemu, zapraszamy szczęście i bogactwo do swojego życia.

Prawo siewu i zbioru.

emandarPrawo siewu i zbioru. Warto zastanowić się nad jeszcze jedna rzeczą. Otóż odkryto, że ludzie szczęśliwi zwykle zarabiają więcej w późniejszych latach życia. Tak więc, jakkolwiek pieniądze może nie przynoszą szczęścia-bywa-że poczucie szczęścia przynosi pieniądze. Prawo siewu i zbioru dotyczy wszystkiego i wszystkich tak samo. To o czym myślisz, to czemu nadajesz znaczenie ma ogromną szansę na zaistnienie w twoim świecie. Myślenie o tym co jest dobrego w twoim życiu jest zdrowsze od myślenia, czym mógłbyś się cieszyć gdybyś miał pieniądze. Szczęścia kupić się nie da. 

Pewnego dnia ojciec bardzo bogatej rodziny zabrał swojego syna na wycieczkę na wieś. Chciał pokazać mu, jak żyją biedni ludzie. Spędzili dwa dni na farmie, która należała do bardzo ubogiej rodziny. W drodze powrotnej z wycieczki ojciec zapytał syna:

– Jak ci się podobała nasza wyprawa?

– Była wspaniała!

– Czy widziałeś, jak żyją biedni ludzie?

– O tak!

– Czego więc nauczyłeś się na naszej wycieczce?

Syn odpowiedział.

chłopiecSyn odpowiedział: Zauważyłem, że oni mają cztery psy, a my tylko jednego. My mamy basen, który sięga do połowy naszego ogrodu. Oni mają strumień, którego końca nie widać. My mamy importowane, sztuczne oświetlenie w naszym ogrodzie. Oni mają gwiazdy w nocy. Nasze patio sięga tylko do połowy działki, a oni mają cały horyzont. My mamy mały kawałek ziemi do życia. Oni mają pole tak wielkie, że wzrok nie sięga. My mamy służących, którzy nam służą. Oni służą innym. My kupujemy nasze jedzenie, a oni swoje uprawiają. Dla naszej ochrony mamy wysoki mur dookoła naszej posiadłości. Oni mają przyjaciół, którzy ich chronią.

Ojciec chłopca stanął zdumiony i nie mógł wykrztusić żadnego słowa. Syn zaś dodał: Dzięki tato, że pokazałeś mi, jacy jesteśmy ubodzy.

 

Zapraszam ⤵️⤵️⤵️

“Nowa nauka – wciśnij guzik”

Zobacz też:

Szkoła życia.

Szkoła życia. Szkoła życia. Kiedy zapisujesz się do  „szkoły świata”, musisz odbyć wszystkie „lekcje życia”, to znaczy póki oddychasz, trwa nauka. Wydaje nam się, że kiedy przejdziemy przedszkole, szkołę podstawową, okres dojrzewania…. kiedy pójdziemy do pracy, to życie będzie łatwiejsze.

Czytaj więcej »
kobieta i dziecko

Iluzja. Takie sobie porównanie.

Iluzja. Takie sobie porównanie.  Iluzja. Takie sobie ludzkie ciało jest biologicznym systemem komputerowym i mówiąc „biologicznym”, mam na myśli to, że jest to żywy organizm zdolny do oceny danych i odpowiedzi na nie. Komputer stacjonarny odpowiada zgodnie z tym, jak go

Czytaj więcej »
kobieta

Sens życia. Jak go odnaleźć?

Sens życia. Jak go odnaleźć? Sens życia.To ten problem trzeba jak najszybciej rozwiązać. Co powinienem zrobić już dziś. Nie po to, aby uniknąć fizycznego bólu, skoro wiadomo, że można go uśmierzyć. Po to aby uniknąć cierpienia psychicznego, gdy ma się

Czytaj więcej »