medytacja

Co to jest medytacja?

Medytacja jest to technika koncentracji, która pozwala świadomie kontrolować i uspokajać umysł i tym samym zwiększać świadomość samego siebie. Należy jednak pamiętać o tym, że Medytacja wnosi w ludzkie życie naturalny porządek, poszerzoną świadomość a także, harmonię.

Chcesz się dowiedzieć, czym jest medytacja, ale nie masz za dużo czasu na czytanie długaśnych wywodów?

Jest ona „tylko siedzeniem” (shikantaza).

Cóż, tutaj nie ma szczegółowych instrukcji – żadnych wskazań co do tempa oddychania, długości bądź braku pauzy między wdechem a wydechem, a tylko ogólne wskazanie aby „być tu i teraz”. Możesz skupiać się na oddechu, a nawet liczyć wdechy.

Tak więc: siedzisz, oddychasz. Przestajesz działać. Masz być uważny, obserwować przepływające myśli jak obłoki, nie ingerować, a tylko pozwolić im przemknąć i rozpaść się. Na pierwszy rzut oka trudne. Ciężko jest przerwać tę niewidzialną nić łączącą Ciebie (to, co nazywasz „Ja”) i myśl. Zdać sobie sprawę, że myśl jest osobnym bytem. Wyciszyć wewnętrzny monolog. Z drugiej strony, przecież Ci się nie spieszy. Nie musisz tego opanować od razu. W ogóle nie musisz tego opanować. Zdajesz sobie sprawę, że nic nie musisz. W końcu… co innego możesz zrobić?

„Co innego masz w życiu do roboty oprócz śnienia, oddychania, kochania i umierania?”.

Zen uczy nas, że medytacja nie ma celu – jest piękna, bo jest całkowicie bezcelowa. Jest jedyną wolną od celu i pragnień czynnością jaką wykonujemy.

Medytacja jest integralną częścią, Ajurwedy, ponieważ koncentruje się ona na dyscyplinie sfer umysłowych jak również cielesnych. Tak jak jemy oraz ćwiczymy ciało, tak również powinniśmy ćwiczyć umysł, aby był bystry, aktywny i jasny w procesie myślowym.

W jaki sposób nam pomaga?

Medytacja wnosi w ludzkie życie naturalny porządek, poszerzoną świadomość a także, harmonię. Wyzwala w człowieku inteligencję, która jest niezbędna do uczynienia życia szczęśliwym, spokojnym i twórczym. Odkrycie w sobie twórczej inteligencji jest błogosławieństwem medytacji.

Zobacz też:

SENS ISTNIENIA

Człowieka zawsze będzie nurtowało pytanie: Jaki jest cel mojego istnienia? Religie na tak postawione pytanie nie odpowiadają jasno i wyczerpująco. Odwołują się jedynie do Boga, który ”wie co robi”. Jednocześnie deprecjonują człowieka jako istotę mało znaczącą, której jedynym celem jest

Czytaj więcej »

WYOBRAŹNIA.

Wyobraźnia…. jest wszystkim! Ustala plan tego, co może się wydarzyć w czasie i przestrzeni. Bez planu rzeczywistość nie ma ucieleśnienia, wzoru lub szablonu, do którego może się odnosić. Nie ważne o czym myślisz, myśli stają się rzeczami. Dla wielu jest

Czytaj więcej »

ŚMIERĆ IDEALNA.

Idealna śmierć. Byłaby wtedy, gdyby była szybka, bezbolesna, a nawet gdyby wcześniej wcale się nie zorientować, że nadchodzi. W ten sposób można by uniknąć zbędnych cierpień przed śmiercią. Łagodna i spokojna śmierć – takie podejście, dla nas ewidentne, wcale takim

Czytaj więcej »